Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birçok kişi web sitesinin otoritesini güçlendirmek için backlinkler satın alıyor veya kendileri alıyor. Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat etmemeniz durumunda 10. sırada olduğunu bir kelimede birden ilk 100’de bile olamayabilir hatta sitenizi Google’dan tamamen yasaklatma durumuna bile getirebilirsiniz. O halde backlink alırken dikkat etmeniz gerekenler neler maddeler gelin bakalım.

İlgili Sitedeki Link Çıkışını Kontrol Edin

Burada asıl anlatmak istediğimiz backlink almak istediğiniz sitedeki link çıkışını kontrol etmenizi öneririz. Özellikle footerdan çıkan link sayısı fazlaysa o siteden backlink almamanızı öneririz. Bunu nasıl kontrol edebilirim diye soracak olursanız Screaming Frog aracıyla kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

Not: Screaming Frog ücretsiz versiyonu ile maksimum 500 URL taranabilmektedir. Bu limit bile sizin link çıkışını anlamanıza yardımcı olabilecektir.

Screaming Frog ile bir siteyi taramaya başlıyoruz. Ardından üst menüdeki External yazısına tıklayor, ardından alt menüdeki Inlinks yazısına tıklıyoruz. Inlinks kısmında ilgili sitede hangi sayfalardan seçili (resimde developers.google.com seçili) link çıkışı sağlanmış bunu görüyorsunuz.

Hangi Tür Link Çıkışları Var İnceleyin

Backlink almayı düşündüğümüz siteden az link çıkışı olabilir fakat hangi tür link çıkışı var bunları da önemsemeliyiz. Örnek veriyorum ilgili siteden css ile gizlenmiş bir şekilde yasadışı içerikli web sitelerine link çıkışı sağlanmış olabilir, eğer böyle bir durum varsa o siteden link almanızı önermeyiz.

Bunu nasıl kontrol edebilirim diye soracak olursanız yine Chrome F12 aracıyla kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

İlgili sitedeyken F12 tuşuna basıyor ve console sekmesini açıyoruz. Üzerine bir defa tıklayarak CTRL/Command + F tuşlarını basıyor ve dofollowbahis veya esc gibi terimler yazıyoruz. Bu sayede sitede görünen ve görünmeyen sağlanan link çıkışlarını görüntüleyebilirsiniz. Resimde örnek görebileceğiniz üzere bir haber sitesi gibi görünsede ilgili sayfadan oldukça yasadışı sitelere link çıkışı sağlanmış.

Hitlerini Kontrol Edin

İlgili sitenin sahibinden son 28 günün Analytics verilerini isteyebilirsiniz. Onun dışında Semrush veya Ahrefs gibi araçlar aracılığıylada bu verilerin tahmini olan sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

dipnot: tahmini organik trafikler aylık verilerdir.

Semrush üzerinden hitler nasıl kontrol edilir?

semrush.com adresine girdikten sonra sol menüde “Domain Overview” yazısına tıklayın ve arama kısmına ilgili sitenin adresini yapıştırın.

Gördüğünüz gibi Organic Search Traffic = Organik Arama Trafiği olarak inceleyebilirsiniz. Resimde belirttiğim alana tıklayarakta trafiğin içeriklere dağılımını inceleyebilirsiniz.

Ahrefs üzerinden hitler nasıl kontrol edilir?

ahrefs.com adresine girince üst arama çubuğuna ilgili sitenin adresini yapıştırın ve “Organic Search” kısmından Traffic kısmında tahmini hiti görebilirsiniz.

İsterseniz de resimdeki gibi Traffic alanına tıklayarak ilgili sitenin hit dağılımını inceleyebilirsiniz.

Backlinklerin İndexlenebilir Olduğunu Kontrol Edin

Bu kısım daha çok tanıtım yazısı veya footer link için değil fakat profil backlink paketi satın alanlar için önemli bir konu. Satın aldığınız veya sizin manuel olarak aldığınız backlinkleri Google’a göstermeniz gerekir. Bu sayede aldığınız backlinkin faydasını görürsünüz. Ama Google’a göstermezseniz hem paranız boşa gider hem de zamanınız.

Bunun için backlink indexletme hizmet satın almanız veya da indexer site kurulumu yapmanız gerekir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir