DA PA Nedir Nasıl Arttırılır

DA PA Nedir? Nasıl Arttırılır?

Web sitesi sahipleri tarafından çokça merak edilen DA PA değerleri nedir? DA ve PA değerleri nasıl arttırılır detaylı olarak bu yazımızda sizlerle.

DA Nedir?

DA = Domain Otoritesi (Domain Authority) anlamına gelen ve Moz şirketi tarafından geliştirilen bir metriktir. Sitenizin DA değeri 0 ile 100 arasında değerlendirilir. Bu değer ne kadar yüksekse sitenizin DA değeri o kadar iyidir anlamına gelir.

DA değeri MOZ tarafından geliştirilen algoritma sayesinde, alan adınıza gelen backlink değerleri sayesinde belirlenmektedir.

DA değeri sıralama faktörlerinden birisi değildir. MOZ ile Google birbirinden farklı 2 farklı şirket olmakla birlikte DA değeri sadece bilgilendirme amaçlı listelenmektedir.

PA Nedir?

PA = Sayfa Otoritesi (Page Authority) anlamına gelen ve yine Moz tarafından belirlenen bir metriktir. DA değerinde de anlattığımız gibi PA değeri de aynı şekilde 0 ile 100 arasında değerlendirilir. Sayfanızın PA değeri100’e ne kadar yakında sayfanızın otoritesi o kadar yüksektir.

Her sayfa için ayrı PA değeri hesaplanmaktadır.

DA ve PA Nasıl Hesaplanır?

DA değeri alan adınıza gelen backlinklerin değerine ve sayısına bağlıdır. Ne kadar çok kaliteli referans bağlantı gelirse domain otoriteniz o kadar artacaktır.

PA değeri ise Moz şirketi tarafından açıklanan kaynağa göre logoritmik olarak ölçülmektedir. Bu nedenle, sayfa puanınızın 20’den 30’a çıkması, 75’den 85’e çıkmasından daha kolay olduğu belirtilmiştir.

PA değerini ölçen algoritma Moz tarafından her zaman güncellenmekte olduğu için bu değerlerde dalgalanma görebilmeniz olasıdır.

DA ve PA Nasıl Kontrol Edilir?

Web sitenizin DA ve PA değerlerini kontrol etmek için bu bağlantıya tıklamanız gerek.

Ardından “Enter URL or domain” kısmını web sitenizin linkini girerek robot doğrulamasını geçin ve “Check DA PA” butonuna tıklayın. Ardından sayfa yenilenecek ve aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

DA ve PA Nasıl Arttırılır?

DA ve PA değeri nasıl arttırılır sorusunda ise DA değerini arttırmanın yöntemi kaliteli backlinkten geçerken PA değerini arttırmanın yöntemi ise sayfa değerini arttırmaktır. Sayfanızın SEO değerini arttırdığınızda zamanla PA değerinizde artacaktır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir